Blog, Strana 2

Z čeho vlastně tvoříme?

Základním materiálem veškeré naší tvorby jsou odložené textilie. Bylo nám jich totiž líto. A postupně jsme dospěly ke zjištění, že máme velmi pestré a téměř nekonečné zdroje.

V České republice se ročně utratí okolo 60 miliard ročně za nové oblečení. Každý rok se v EU odděleně sesbírá až 2 miliony tun oblečení a bytového textilu za účelem recyklace nebo prodeje na globálních trzích opětovného použití. Podle údajů Českého statistického úřadu a Ministerstvem životního prostředí bylo zjištěno, že množství textilu ve směsném komunálním odpadu je okolo 135 989 tun ročně, což je více než polovina množství odloženého textilu. 

Zdroj: "Analýza množství textilního odpadu ve směsném komunálním odpadu v České republice mezi lety 2016 – 2021" (https://www.wasteforum.cz).

Samozřejmě jen malé procento odloženého nechtěného oblečení a bytového textilu je využitelné pro další práci v naší dílně, ale stále je ho více než dost a my máme radost z každého kousku, který zachráníme a znovu použijeme. Z toho velkého množství možností jsme se již od počátku soustředily hlavně na materiály z přírodních vláken, která nám jsou blízká a příjemná - máme rády bavlnu, vlnu, len i hedvábí. Po čase a mnoha zkušenostech jsme si zamilovaly zejména pánské a dámské košile pro jejich jemnou strukturu, pevnost a kvalitu, stálobarevnost a nekonečné varianty vzorů. Je to nádherné dobrodružství, brát do ruky košile jednu po druhé, prohlížet detaily a představovat si, jak by mohla každá z nich být součástí nějakého nového projektu, jak by mohla ještě dostat druhou šanci a nově se zrodit někomu k radosti a užitku. Ale od sesbírání, výběru a získání košil je ještě poměrně dlouhá cesta k tomu, než s nimi můžeme začít skutečně "tvořit". Tak o tom zase příště.

Jak upcyklované patchworkové deky vznikají?

Tvorba patchworkových přikrývek z nádherných materiálů odložených košil je naše vášeň. Každý náš výrobek je jedinečný a ve své podobě neopakovatelný. Vždy tvoříme znovu, inspirovány konkrétními kousky látek, které zachráníme a s nimiž pracujeme.
 
  • Sbíráme darované košile, vyměňujeme, probíráme se second handy, občas také nenápadně uzmeme a rozstříháme něco chlapům z vlastní rodiny.

  • Košile vypereme na 90°C, vysušíme na slunci a větru, případně v sušičce - tím prověříme srážlivost a stálobarevnost získaných materiálů.
  • Čisté košile už putují na stůl a začneme se jim věnovat s nůžkami v ruce - každou z nich "naporcujeme" na 5 kusů (rukávy, záda, přednice) pro další použití, odstřižené manžety a légy s knoflíčky shromažďujeme zvlášť.
  • Následuje žehlení získaných kousků materiálu a jejich uložení do krabic podle barev, kde čekají na svou reinkarnaci v nějakém budoucím projektu.
  • Vytvoříme návrh, vymyslíme vzor, prošívání, rozměry - nakreslíme si návrh a přibližně spočítáme potřebné barvy, velikost dílů a jejich množství.
  • Začneme s vybíráním materiálu pro přikrývku - porovnáváme, přikládáme k sobě, vyřazujeme a vybíráme další, dokud nejsme spokojeny a všechno neladí co nejlépe je to možné.
  • Připravíme spodní plochu, na kterou většinou využijeme větší části lůžkovin doplněné občas také zbývajícími kousky materiálu z vrchního dílu.
  • Poté je na řadě sesazení spodní vrstvy, výplně a horní vrstvy a následně pečlivé prošpendlení. Výplň je jediná nově zakoupená část deky - bavlna, duté vlákno, vlna nebo naše oblíbená viskóza.
  • Všechny tři prošpendlené vrstvy prošijeme určitým vzorem (takzvaný quilting). Tato fáze trvá při tvorbě asi nejdelší dobu - v závislosti na zvoleném vzoru to může být od 3 dnů do 3 týdnů práce.
  • Po prošití vrstev přichází čas zarovnat okraje, olemovat je posledním proužkem látky kolem dokola - a nová reinkarnovaná přikrývka je na světě!
  • Teď už "jen" odstřiháme drobné konce nití, odstraníme drobná smítka a vlákna výplně, zavineme ji do bílého prostěradla jako miminko a uložíme do police.
  • Poslední kroky reinkarnace vedou... až k vám - musíme nechat uzrát definitivní název, počkat si na pěkné světlené podmínky, deku vynést ven, nafotit, zveřejnit v e-shopu, propagovat na sítích, navrhnout a vytisknout etikety... a potom už jen čekat, kam naše nově zrozená "kráska" poputuje do svého nového domova.
 
 
 
 
 

 

Upcyklace - co to je?

Upcyklace - co to je?
02.12.2023
 

V principu lze říci, že cokoli, co přidává na hodnotě věcem jinak určených k likvidaci, nebo odsouzených k dalšímu chátrání, je upcyklace.

Prapůvodní kořeny toho, čemu dnes říkáme upcyklace, můžeme stopovat hluboko do historie. Často byla tato pra-upcyklace ryzí nutností. Především v dobách ekonomických krizí nebo válek bylo třeba zcela přehodnotit, jak s různými věcmi a materiály naložit.

Upcyklace nepracuje s odpady. Využívá materiály ještě před tím, než se odpady stanou. V tom se zásadně liší od recyklace.

Slovem "recyklace" označujeme mylně téměř vše, co je nějakým způsobem spojené se zpětným využíváním odpadu. Upcyklace je proces znovuvyužití materiálu, který má menší negativní dopad na životní prostředí, než má současná recyklace. 

Upcyklace je o maximálním využívání existujících materiálových zdrojů. Upcyklační postupy zhodnocují jinak nevyužitelné materiály. Ať už zbytky z výroby, různé součástky či vysloužilé spotřebiče a jiné předměty, které by se jinak staly odpadem. Fantastické na upcyklaci je to, že nechává velký prostor pro představivost a kreativitu. A jsou to často právě představivost a kreativita, které spolu s dovedností, šikovností a umem dávají jinak nepotřebným věcem onu přidanou hodnotu. Musíme se naučit hledat materiální hodnoty i v jiných, než jen konzumních hodnotách. A upcyklace je jedna z cest k porozumění významu slova hodnota.

Pokud bude princip upcyklace začleněn do klasických výrobních procesů, bude to mít zásadní vliv na omezení produkce odpadu.

Skutečný význam upcyklace spočívá ve schopnosti dodat již nepotřebným věcem / materiálům navíc i patřičný design a kvalitu, díky kterým obstojí v konkurenci s novými výrobky komerční výroby a pomíjivými trendy.

 (zdroj: trideniodpadu.cz)

 

 

Nahoru
13 položek celkem
Zpět do obchodu